نقش مردمی در فاجعه پلاسکو تهران

خانم دکتر

نقش ما در فاجعه پلاسکو چه بود؟

حتما شما هم از فاجعه پلاسکو ناراحت و غمگین هستید.

هنگامی که اتفاقات ناگوار و سانحه‌ ای در نزدیکی شما اتفاق می‌افتد چه می‌کنید؟

ساعات اولیه بعد از وقوع حوادث  کلیدی‌ترین زمان‌ برای کمک رسانی آسیب دیدگان است. اما وقتی دسترسی به محل حادثه به هر دلیلی ممکن نباشد مشکل اصلی شروع می‌شود.

حتما شما هم شاهد تصادفات جاده‌ای بسیاری بوده‌اید. به دنبال آن افراد زیادی را مشاهده کرده‌اید که برای کمک رسانی توقف کرده‌اند. اما تا به حال فکر کرده‌اید چه کمکی از دست این افراد بر می‌آید؟ و احتمالا در ترافیک سنگین منتهی به یک تصادف ایستاده‌اید. وقتی به محل تصادف رسیدید بیشترین عامل ترافیک حادثه بود یا افرادی که توقف کرده بودند؟

ازدحام مردم در فاجعه پلاسکو

در فاجعه ساختمان پلاسکو هم مکانیسم نسبتا مشابهی دیده شد. در ساعت اولیه آتش سوزی، خیل عظیم جمعیت به محل حادثه سرازیر شدند. غیر از خطرات احتمالی این تجمع برای خود افراد، اختلالاتی در زمینه کمک رسانی نیز ایجاد شد. ماشین‌های آتش نشانی و امدادی به سختی خود را به محل ساختمان پلاسکو می‌رساندند و کل فرآیند کمک رسانی به کندی انجام می‌شد.

البته که نمی‌توان تمام تقصیر را بر گردن تجمع کنندگان انداخت. مشکلات زیر ساختی و امکانات محدود نیز در عدم مهار موثر این فاجعه نقش به سزایی داشتند. اما نباید منکر نقش اختلالات اضافی در این فرآیند نیز شد

تحلیل دلایل ازدحام مردم

در این ویدیو، دکتر آگاه اشرفی، متخصص روانپزشک هاسپیتل در مورد صحبت می‌کند. او به تحلیل دلیل تجمع و ازدحام مردمی در پلاسکو می‌پردازد

در بلاگ هاسپیتل مطالب سلامتی و پزشکی و سلامتی  بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *