شک دارید که باردار هستید یا نه؟

روش قطعی اطمینان از بارداری

تنها روشى که یه شما جواب قطعى می‌دهد انجام تست حاملگى است، اما نشانه‌هایى با نام علایم اولیه باردارى هم وجود دارند که وجود آن‌ها احتمال باردار بودن را بالاتر می‌برد.

آیا همه زنان علایم اولیه باردارى را تجربه می‌کنند؟

هر زن علایم منحصر به فردى را در باردارى تجربه می‌کند. حتی علایم هر زن در هر نوبت باردارى ممکن است با باردارى دیگر متفاوت باشد. علائمى که در ادامه ذکر می‌شود شایع‌ترین علایم اولیه باردارى است. حواستان باشد که ممکن است این علایم به علل دیگرى غیر از باردارى هم ایجاد شوند. ایجاد این علایم الزاما به معنى باردارى نیست.

لکه بینى و درد شکم:

بعد از لقاح، تخم شکل گرفته خودش را به دیواره رحم می‌چسباند. این اتفاق منجر به ایجاد یکى از اولین علایم باردارى می‌شود: لکه بینى و گاهى درد شکم. به این خونریزى، خونریزى لانه گزینى می‌گویند و ۶ تا ١٢ روز بعد از بارور شدن تخمک اتفاق می‌افتد. بعضى اوقات زنان این خونریزى را با خونریزى قاعدگى اشتباه می‌‌گیرند. البته درد شکم و خونریزى در این مرحله بسیار مختصر است. غیر از خونریزى، زنان ممکن است ترشح شیرى یا سفید رنگى داشته باشند، که با کلفت شدن دیواره واژن در دوره باردارى مرتبط است. این ترشح در صورتى که همراه با بوى بد یا خارش نباشد در دوران باردارى طبیعى و بى خطر است و نیاز به درمان ندارد.

تغییرات پستان:

تغییرات پستانى یک علامت زودرس دیگر باردارى‌ست. بلافاصله بعد از لقاح، هورمون‌هاى زنانه به سرعت دچار تغییر می‌شوند. به دنبال این تغییرات حدود یک تا دو هفته بعد پستان‌ها متورم و دردناک می‌شوند.

خستگى:

احساس خستگى، یک احساس شایع در دوران باردارى است. این حالت از روزهاى ابتدایى حاملگى شروع می‌شود. چرا؟ در دوران باردارى هورمون پروژسترون افزایش مى‌یابد و از طرف دیگر، سطح قند خون و فشار خون پایین‌تر مى‌آید. همه این عوامل در ایجاد ضعف و خستگى موثر است.

حالت تهوع صبحگاهى (ویار):

تهوع صبحگاهى علامت بسیار شایع باردارى‌ست، ولى همه زنان باردار دچار حالت تهوع و ویار نمی‌شوند. علت قطعى تهوع دوران باردارى هنوز ناشناخته است، ولى هورمون‌هاى دوران باردارى را با این وضعیت مرتبط می‌دانند. این تهوع در هر ساعتى از شبانه روز ممکن است ایجاد شود اما صبح‌ها شایع‌تر است. علاوه بر تهوع، بسیارى از زنان نسبت به بعضى از غذاها ولع پیدا می‌کندد یا بعضى از غذاها را نمی‌توانند تحمل کنند. احتمال دارد که تهوع، ویار، یا نفرت از بعضى غذاهاى خاص تا پایان حاملگى ادامه داشته باشد، اما در اکثر موارد بعد از هفته ١٣ تا ١۴ از بین مى‌رود.

تاخیر در قاعدگى:

واضح‌ترین نشانه باردارى همین تاخیر در پریود است، اما علت همه موارد تاخیر در قاعدگى باردارى نیست. افزایش یا کاهش وزن می‌تواند باعث تاخیر قاعدگى شود. اختلالات هورمونى، استرس یا قطع درمان‌هاى هورمونى نیز از علل دیگر تاخیر در قاعدگى هستند.

علل دیگر:

تکرر ادرار

از هفته ۶ تا ٨ بعد از لقاح در بسیارى از زنان این علامت ایجاد می‌شود. البته علل دیگرى هم ممکن است باعث تکرر ادرار شود. این عوامل شامل عفونت ادرارى، دیابت، یا استفاده از مواد مخدر است.

یبوست

در دوران باردارى سطوح بالاى پروژسترون باعث یبوست می‌شود. پروژسترون باعث می‌شود غذا آرامتر از دستگاه گوارش عبور کند. براى بهبود مقادیر زیادى آب بنوشید، ورزش کنید و غذاهاى حاوى فیبر بخورید.

تغییرات خلق

در دوران باردارى و به خصوص در سه ماه اول بسیار شایع هستند.

سردرد و کمردرد

بسیارى از زنان اظهار می‌کنند که در دوران باردارى سردردهاى خفیف مکرر و بعضى کمردرد داشته‌اند.

گیجى و غش کردن

که با گشاد شدن عروق خونى، پایین آمدن فشار خون و قند خون مرتبط است.

نتیجه گیری

یک زن باردار ممکن است همه این علایم را داشته باشد یا هیچ کدام را نداشته باشد یا فقط تعدادى از این علایم را تجربه کند. اگر هرکدام از این علایم آزارتان می‌دهد، حتما با یکی از پزشکان هاسپیتل مشورت کنید.

مطالب مشابه و قابل اطمینان پزشکی بیشتر را در بلاگ هاسپیتل بخوانید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *