سیگار، قلیان و سرطان ریه

دکتر امید رضایی، فوق تخصص خون و سرطان

سیگار، قلیان و سرطان ریه از زبان دکتر امید رضایی 

در ۹۰ درصد سرطان‌های ریه، تماس سیگار یا قلیان برای بیمار در گذشته وجود داشته است. 

از مضرات سیگار، وجود بیش از چهارهزار نوع ماده شیمیایی، از جمله ۲۰۰ سم مانند دی دی تی، آمونیاک، آرسنیک، فرمالدئید و مونواکسید کربن است!

قلیان و سیگار

سرطان ریه پنجمین عامل شایع مرگ در ایران است.
متاسفانه هیچ راهکار موثری برای کاهش اثرات سیگار وجود ندارد.
قلیان بر خلاف باور عمومی، ضرری معادل ۷۰ تا ۱۰۰ نخ سیگار را داراست.

آیا ضرر قلیان قلیان از سیگار کمتر است؟

بر خلاف تصور و باور عموم، ضرر قلیان از سیگار و سایر مواد دخانی کمتر بیشتر است. آب قلیان جلوی مواد مضر و سمی آن را نمی‌‌گیرد. با توجه به میزان و مدت مصرف قلیان باید اذعان نمود که ضرر و عوارض جسمی و روانی استعمال آن از سیگار و سایر مواد دخانی کمتر نیست. بلکه میزان و نوع عوارض آن بیشتر و متنوع تر می باشد. این باورهای غلط در مورد مصرف قلیان در جامعه و بخصوص جوانان و نوجوانان رواج دارد و باعث افزایش شیوع مصرف قلیان شده است. این مصرف بخصوص در بین دختران و زنان گسترش پیدا کرده است. دود قلیان به خاطر ذغالی که در سوخت آن بکار می‌رود، حاوی مونوکسید کربن زیادی است. قلیان در حرارت پایین‌تری نسبت به سیگار می‌سوزد و در نتیجه مونوکسید کربن و قطران بالاتری دارد.

آیا سیگار کشیدن برای اطرافیان ضرر دارد؟

کسانی که در محیطی زندگی می‌کنند که فرد سیگاری حضور دارد، ۱۰ تا ۲۰ درصد احتمال ابتلا به سرطان ریه بیشتری دارند. اثرات مضر دود سیگار در اطرافیان فرد سیگاری به مراتب بیشتر از خود فرد است. به این پدیده  سیگار کشیدن تحمیلی می‌گویند. باید توجه داشت این تعریف برای کلیه مواد دخانی از جمله پیپ، قلیان، انفیه و… صادق است. چرا که خود فرد سیگاری، بخش قابل توجهی از دود سیگار را بیرون می‌دهد اما اطرافیان او، تمام دود سیگار را وارد ریه‌های خود می‌کنند.

برای ترک دخانیات هیچ وقت دیر نیست

همین امروز برای ترک سیگار، قلیان و سایر دخانیات اقدام کنید. با دکتر احمدرضا سمیعی، متخصص درمان اعتیاد به مواد و رفتارهای اعتیادی هاسپیتل مشورت کنید.

اپلیکیشن هاسپیتل را دانلود کنید و با بیش از ۲۰۰ پزشک در ارتباط مستقیم باشید.

در بلاگ هاسپیتل مطالب سلامتی و پزشکی بیشتری بخوانید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *