بهداشت دهان و دندان در کودکان

دکتر ساغر زراسوندی رحیم زاده، دندانپزشک

سلامت دهان و دندان در کودکان از زبان دکتر ساغر زراسوندی، دندانپزشک:

حفظ سلامت دهان و دندان های کودکان با چالش هایی همراه است. اگر با دقت به دندان های کودکان توجه کنید متوجه حضور شیار هایی می شوید،که عمل جویدن و آسیاب کردن مواد غذایی را آسان تر خواهد کرد..
اگر عمق این شیار ها بیشتر از حد عادی باشد ،مسواک زدن حتی با بهترین روش ها نمیتواند مواد غذایی به جا مانده در انتهای شیار ها را خارج کند و این امر موجب پوسیدگی دندان ها می شود. از طرف دیگر دندان های تازه رویش پیدا کرده ساختار نا بالغی نسبت به دندان های بزرگسالان دارند، و از طرفی کودکان توانایی کمتری در عمل مسواک زدن نسبت به بزرگسالان دارند.

 

روش های مختلفی برای مقابله با پوسیدگی دندان ها وجود دارد که از این روش ها میتوان به روش شیارپوش کردن دندان ها اشاره کرد.

در این روش دندانپزشک پس از تمیز کردن شیار ها ،مواد همرنگ دندان ها را طی چند مرحله داخل شیار ها قرار می دهد. در نتیچه عمق شیار ها کمتر میشود و عمل مسواک زدن اسان تر و موثرتر می شود.با این روش سلامتی دهان و دندان افزایش پیدا کرده و خطر پوسیدگی دندان های کودکان کاهش پیدا می کند..

با وجود این دلایل و ریسک پوسیدگی بیشتر دندان ها در کودکان بهترین زمان برای این پیشگیری ها و استفاده از این روش ها از ۶ سالگی اغاز می شود،زیرا در این سن همراه با لق شدن دندان های جلو ،رویش دندان های اسیا شروع می شود و توصیه می شود هر ۶ ماه یکبار به صورت متوالی  کودکان به متخصص دندان پزشکی اطفال مراجعه کنند..

.شما می‌توانید با دکتر ساغر زراسوندی رحیم زاده به طور مستقیم تماس و مشاوره پزشکی بگیرید و سوالات خود را از ایشان تلفنی و یا آنلاین بپرسی

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *