سفید کردن دندان‌ یا بلیچینگ دندان‌ چیست؟

در این مطلب خلاصه مفیدی از هرچیزی در این مورد باید بدانید نوشته‌ایم.

تفاوت با جرمگیری دندان

بلیچینگ با جرمگیری دندان‌ها متفاوت است چرا که جرم گیری به معنی زدودن رسوباتی است که به صورت مکانیکی به سطح دندان میچسبند. در روش بلیچینگ، ذرات و رنگدانه‌های متصل شده به سطح دندان، متاثر از مصرف چای، قهوه، سیگار وغیره ، با اکسید شدن و روش های شیمیایی از بین رفته و از سطح دندان ها حذف می‌شود. عواملی مانند: مصرف دخانیات، نوشیدنیها و غذاهای رنگ دار، افزایش سن و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان میتوانند به عنوان دلایل اتصال این رنگدانه های بر روی دندان نظر گرفته ‌می‌شود.

ساختار دندان از دو قسمت عاج و مینا تشکیل شده است. در بلیچینگ، مواد شیمیایی مورد استفاده، ذرات و رنگدانه های متصل شده در لایه های عمیق تر مینا و حتی آلودگی های کوچک و رنگدانه های عاج را از بین برده و شفافیت و سفیدی دندان را بیشتر از قبل به چشم می آورد.

روش‌های متداول بلیچینگ

بلیچینگ خانگی

دو روش کلی برای انجام بلیچینگ وجود دارد که یکی روش “بلیچینگ خانگی” و دیگری روش “بلیچینگ در مطب” نام دارند. روش در خانه نسبتا آسان تر و قابل اطمینان تر است. این روش با تهیه قالب از دندان ها توسط پزشک در مطب و پس از آن تهیه مواد و محلول های بلیچینگ توسط فرد صورت می‌گیرد. افراد باید طبق دستور دندانپزشک از این مواد استفاده کنند. روش بلیچینگ ماده و یا افزودنی خاصی بر روی دندان ها بر جای نخواهند گذاشت. همچنین این روش آسیبی در دستگاه گوارش یا بر بافت دهان ایجاد نخواهد کرد.

تفاوت بلیچینگ خانگی و بلیچینگ در مطب

بلیچینگ خانگی تنها با استفاده از ترکیبات شیمیایی انجام می شود. این مواد اثرات طولانی مدت داشته و حتی نسبت به بلیچینگ مطب نفوذ بیشتر و اثرات جانبی بسیار کمتری دارد.  بلیچینگ در مطب بین پانزده تا سی دقیقه طول می کشد. با تاباندن نور با طول موج مشخصی روی مواد سفید کننده دندان انجام می گیرد. نوعی از بلیچینگ در مطب هم وجود دارد که فقط  با قرارگیری مواد سفید کننده روی دندان ها انجام می شود.

محلول مخصوص بلیچینگ به نسبت در مطب  دارای غلظت پایین تری از مواد پاک کننده می‌باشد.  این مسئله خطر آسیب عمقی به دندان را تا حد بسیار زیادی برطرف می‌کند. محلول بلیچینگ خانگی حاوی غلظت های پایینی از پراکسید هیدروژن و پراکسید کاربامید می‌باشد. این مواد  از اکسید کننده های قوی به شمار می‌روند.  با اکسید شدن پیوندهای بین رنگدانه ها  و دندان و پیوند های داخلی رنگدانه‌ها  ساختار آنها  سست شده و باعث جدا شدن این لایه های رنگی  از سطح دندان و حفرات داخلی لایه تاج دندان میشوند. تمامی این فرآیندها منجر به سفید شدن مینای دندان می‌شود.

اهمیت آماده سازی دندان‌ها

آماده سازی دندان ها پیش از بلیچینگ میتواند بازدهی نتایج مربوط به این درمان را افزایش دهد. فرایند بلیچینگ باید بر روی لایه های اصلی دندان انجام گیرد. جرم گیری، براش کردن سطح دندان ها و ترمیم دندان های پوسیده میتوانند باعث اثر بخشی مستقیم و بیشتر مواد مورد استفاده در بلیچینگ بر روی سطح دندان شود. باید توجه داشت که پر کردگی های دندان، روکش ها و مواردی مانند لمینت یا سرامیک دندانی در اثر بلیچینگ تغییر رنگ خاصی نخواهند داشت و تنها رنگدانه هایی که به سطح رویی آنها چسبیده اند می‌توانند از بین بروند. این نکته می تواند باعث ایجاد دو رنگی ناخواسته بعد از این فرآیند شود.

عوارض بلیچینگ

بلیچینگ خوشبختانه اثر جانبی ماندگاری ندارد. به عنوان تنها اثر جانبیباید به حساسیت دندانی اشاره کرد که به هیچ وجه نگران کننده نیست. حساسیت دندانی  حد اکثر تا دوهفته برطرف می‌شود و دلیل آن درگیر شدن مینای دندان در این فرایند است. البته همراهی و عمل کردن به برنامه پزشک میتواند عوارض را به صفر نزدیک کند.

دوام درمان انجام شده از ۶ ماه تا ۳ سال تخمین زده می‌شود و فرایند درمان میتواند با تشخیص پزشک تمدید شود ولی دیگر نیازی به قالب گیری از دندان نخواهد بود، همچنین مدت درمان برای افراد مختلف به دلیل تفاوت در جنس دندان و مینای پوشاننده سطح دندان متفاوت است .البته روش بلیچینگ برای همه ی افراد میتواند درجاتی از سفید شدگی و زدودن آلودگی ها را به همراه داشته باشد.

پزشکان متخصص با معرفی فرمول های استاندارد و مواد مرغوب همواره سعی در محافظت از سلامت مخاطبان خود و ارائه خدمات با کیفیت دارند. استفاده از مواد و روش های نامناسب در تمام درمان های پزشکی و زیبایی میتواند باعث ایجاد مشکلات ناخواسته شود که باید از آنها پیشگیری نمود.

آیا هنوز در این مورد سوالی دارید؟ با یکی از دندانپزشکان هاسپیتل در این مورد مشاوره کنید. در صورتی که به مطالعه مطالب پزشکی قابل اعتماد علاقمند هستید بد نیست به وبلاگ هاسپیتل سربزنید.

1 دیدگاه

  1. YourFriendPablo گفت:

    Great, I really like it! Youre awesome

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *